Wiadomości

Konferencja”Informatyka każdego dotyka” – relacja z konferencji branży IT w Zielonej GórzeKonferencja

Daniel Dalecki
09.04.2025

Przyszłość sektora informatycznego oraz cyberbezpieczeństwa była głównym tematem konferencji, która odbyła się 8 kwietnia 2025 roku w Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. Wydarzenie pod hasłem „Trendy, innowacje i wyzwania w branży IT i cyberbezpieczeństwa w regionie lubuskim” zgromadziło ekspertów, przedstawicieli edukacji oraz liderów branży technologicznej. Szczególną uwagę przyciągnęło wystąpienie Andrzeja Gazdy, Wicedyrektora ds. BCU, który przedstawił kompleksowe spojrzenie na ewolucję informatyki i jej wszechobecnego wpływu na nasze życie.

Wczoraj, dziś i jutro – informatyka w centrum naszego życia

Dyrektor Andrzej Gazda, reprezentujący Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w Zielonej Górze specjalizujące się w dziedzinie informatyki i programowania, zaprezentował referat zatytułowany „Wczoraj dziś i jutro czyli informatyka każdego dotyka”

Branżowe Centrum Umiejętności na pierwszej linii edukacji technologicznej

W ramach konferencji Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w Zielonej Górze przygotowało specjalne stoisko wystawowe, prezentujące najnowsze projekty edukacyjne i technologiczne realizowane przez Centrum. Odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną, innowacyjnymi metodami nauczania programowania oraz konkretymi projektami realizowanymi przez uczniów i nauczycieli.

Informatyka w szerszym kontekście – inne wystąpienia konferencyjne

Przed południem uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień poświęconych Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji oraz Sektorowej Ramie Kwalifikacji, które zaprezentowali eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Tomasz Król z firmy Perceptus przedstawił nowatorskie podejście do cyberzagrożeń w wystąpieniu „Proces kreatywny jako odpowiedź na cyberzagrożenia”. Następnie Krzysztof Kisielewski, COO Codetain, omówił zmieniającą się rzeczywistość branży IT w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji, a Marcin Gucia, Prezes Lubuskiego Centrum Cyfryzacji, zaprezentował konkretne projekty wykorzystujące AI realizowane przez jego instytucję.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny „Współpraca edukacji i biznesu – w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań”, w którym udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk związanych z branżą IT: uczelni wyższych, instytucji certyfikujących, firm technologicznych oraz administracji publicznej[1]. Dyskusja koncentrowała się na wypracowaniu efektywnych form współpracy pomiędzy sektorem edukacji a biznesem w obszarze technologii informacyjnych.

Przyszłość branży IT w regionie lubuskim

Konferencja „Trendy, innowacje i wyzwania w branży IT i cyberbezpieczeństwa w regionie lubuskim” stanowiła ważne forum wymiany myśli i doświadczeń dla wszystkich zainteresowanych rozwojem kompetencji cyfrowych i bezpieczeństwa informatycznego. Wystąpienie Andrzeja Gazdy, podkreślające wszechobecność informatyki w naszym życiu, doskonale wpisało się w główny nurt konferencji, zwracając uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do edukacji informatycznej.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce ZSK 6” przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Patronat honorowy nad konferencją objęli Wojewoda Lubuski Marek Cebula, Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Bieniawski oraz przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Skip to content